موضوعات

چرا ازدواج در ترکیه؟

تفاوت فرهنگی ازدواج

شرایط ازدواج در ترکیه

در حال حاضر در ترکیه افرادی که توانایی ذهنی کافی برای تصمیم گیری عاقلانه دارند مجاز به ازدواج هستند. بنابراین ازدواج بیماران روانی ممنوع است. علاوه بر این، یک شخص برای ازدواج باید به حداقل سن 18 سالگی رسیده باشد.

 

اپ کارگو و مسایل ازدواج

همه چیز از ازدواج ترکیه

 

برای چه کسانی؟

قوانین ترکیه در زمینه ی ازدواج برای تمامی پناهجویان، پناهندگان و افراد بی تابعیت که ازدواج خود را در ترکیه انجام می دهند مورد اجراست

کنسولگری

بر اساس قوانین و آیین های مصوب در مورد ازدواج در ترکیه، یک فرد تبعه ترکیه ای و یک خارجی یا دو خارجی با ملیت های مختلف می توانند در ترکیه ازدواج کنند که این امر فقط توسط مقامات صلاحیتدار ترکیه انجام می شود. دو خارجی با ملیت یکسان می توانند در ترکیه یا در دفاتر سفارت کشور یا کنسولگری کشور خود یا در دفاتر ازدواج ترکیه که توسط شهرداری های محلی اداره می شوند، ازدواج کنند. لطفا توجه داشته باشید که ازدواج های مذهبی توسط دولت به رسمیت شناخته نمی شوند و باید یک ازدواج محضری برگزار شود

 

ملیت غیر ترک اما یک ملیت یکسان

اگر هر دو عروس و داماد تابعیت ترکیه را نداشته باشند و هر دو فرد ملیت یکسان داشته باشند، ازدواج آنها در صورتی صورت می گیرد که توسط مقامات ترکیه یا سفارتخانه یا کنسولگری کشورشان انجام شود. لطفا توجه داشته باشید که همه سفارتخانه ها و کنسولگری ها ممکن است ازدواج در ترکیه را انجام ندهند. بنابراین باید سفارتخانه ها و یا کنسولگری های کشور خود را بررسی کنید.

 

 

مدارک اولیه شامل اصل شناسنامه و پاسپورت می باشند.

(اگر هنوز شهروند نیستید و تراول داکیومنت دارید یا صرفا کپی شناسنامه را دارید، با ما تماس بگیرید بگیرید)

باقی مدارک مورد نیاز توسط کارشناسان مؤسسه بعد از بررسی شرایط زوجین  تهیه می­ گردد

 

 

یک نفر ترک باشد

اگر از بین زوجین، یک نفر تابعیت ترکیه را داشته باشد و شخص دیگری نداشته باشد، ازدواج باید توسط یک مقام ترکیه انجام شود. شخصی که تابعیت ترکیه را در اختیار ندارد، باید مدرکی از مقامات مربوطه در کشور خود دریافت کند که صلاحیت ازدواج آن فرد را نشان می دهد. این مجوز ازدواج یا بیانیه (Evlenme Ehliyet Belgesi) را میتوان از سفارت یا مقامات کنسولی مستقر در ترکیه تهیه کرد.

 

 

ممنوعیت ازدواج

 

چند همسری در ترکیه نه تنها برای شهروندان این کشور بلکه برای اتباع خارجی و همچنین پناهندگانی که در این کشور نیز زندگی می کنند ممنوع می باشد و جرم محسوب می گردد.

 

ازدواج بین نزدیکان همچون ازدواج بین خواهر و برادر ازدواج بین عمو و عمه با برادرزاده و خواهرزاده و … ممنوع می باشد.

 

ترکیه قوانین بسیار سفت و سختی را برای ازدواج کودکان در نظر گرفته است و در این کشور ازدواج زیر 18 سال جرم محسوب می شود.براساس قوانین جزایی در ترکیه ازدواج با یک کودک زیر سن 18 کودک آزاری شناخته می شود. مجازاتی از قبیل زندان شامل حال مجرمان خواهد شد.

 

ازدواج با محارم و بستگان نزدیک در ترکیه ممنوع می باشد. علاوه بر محارم ( دایی، عمو، عمه، خاله و فرزندان آنها) نیز نمی توانند با هم ازدواج کنند.

 

مدت انتظار زوجه

زنانی که قبلا ازدواج کرده اند، معمولاً نمی تواند 300 روز پس از خاتمه قانونی ازدواج قبلی خود ازدواج مجدد داشته باشند. اما اگر زوجه گزارش پزشکی مبنی بر اینکه باردار نمی باشد ارائه کند، دیگر نیازی به انتظار 300 روزه برای ازدواج مجدد نمیباشد.پس میبینیم در این مورد نیز تفاوت اساسی نسبت به قوانین ایران وجود دارد

 

ازدواج حتی برای پناهنده ها

ثبت ازدواج در ترکیه نه تنها برای اتباع خارجی بلکه برای افراد بدون تابعیت و پناهنده مهاجر نیز به راحتی امکان پذیر می باشد. در صورتی که شخص در ترکیه حتی پناهنده باشد می تواند وکیل پناهندگی در ترکیه بگیرد و ازدواج خود را ثبت کند. بر اساس قوانین جمهوری ترکیه افراد در صورت داشتن مدارک لازم توسط ارگان های رسمی به مانند شهرداری ها و توسط مامورین مربوطه می توانند به صورت رسمی به عقد هم دربیایند

 

عریضه درخواست ازدواج

 

برای انجام اقدام اولیه ازدواج ، داماد و عروس باید فرمی برای درخواست ازدواج به صورت حضوری در شهرداری به نام “Evlenme Beyannamesi” به زبان ترکی تکمیل نمایند.
لازم است پاسپورت و شناسنامه توسط مقامات ذیربط به ترکی ترجمه شود

گواهی سلامت ، که باید از یک موسسه پزشکی دولتی در ترکیه گرفته شود ، به اسم “Saglik Ocagi” یا “Devlet Hastanesi” به زبان ترکی ارائه شود. هر گزارشی که توسط بیمارستان ها یا کلینیک های خصوصی صادر شود، پذیرفته نخواهد شد.

ارائه شش عکس به اندازه پاسپورت متعلق به عروس و داماد.

ارائه گواهی عدم ازدواج که بیان می کند شخص مجرد، مطلقه و یا بیوه است. این تاییدیه را می توان از مراکز ثبت ازدواج کشور خودتان دریافت نمود. اگر قرار است این گواهی در کشور خارجی صادر شود، باید توسط کنسولگری ترکیه یا سفارت ترکیه در آنجا تأیید شود و یا باید apostil داشته باشد. همچنین نیاز است به ترکی به صورت معتبر ترجمه شود، در غیر این صورت اعتباری نخواهد داشت. گواهی عدم ازدواج را می توان توسط کنسولگری کشور مربوطه واقع در استانبول نیز صادر کرد که باید توسط اداره استاندار استانبول (Istanbul Valiligi) واقع در محله Cagaloglu تأیید شود. یا اگر توسط سفارت کشور خارجه در آنکارا صادر شده باشد، نیاز به تایید وزارت امور خارجه جمهوری ترکیه در آنکارا می باشد.
ارائه مدرک اقامت: اگر هر دو فرد خارجی باشند ، باید نامه ای از هتل محل اقامت مبنی بر سکونت آنان به همراه، مدت زمان اقامت و تاریخ عزیمت آنان ارائه شود.

 

ازدواج برای زنان خارجی

 

زنان خارجی که با شهروند ترکیه ای ازدواج می کردند می توانستند تابعیت ترکیه ای را به دست آورند

 

تهیه و جمع آوری:سحر رضوی عضو تیم نویسندگان اپ کارگو

admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *