موضوعات

معرفی بخش آسیایی و اروپایی استانبول

شهر زیبا ترکیه آپ

مقدمه

 

سالانه افراد زیادی برای تفریح و سرگرمی جذب این شهر و جاذبه‌های تاریخی و توریستی آن می‌شوند. اما این شهر فراتر از یک مقصد توریستی محبوب است. دلیلی که استانبول را منحصربه‌فرد کرده این است که بخشی از این شهر در آسیا و بخش دیگر آن در اروپا قرار دارد.بخش اروپایی به خصوص در دو طرف شاخ طلایی و تنگه بسفر از جاذبه‌های گردشگری بیشتری برخوردار است. در ادامه این مطلب تفاوت دو بخش آسیایی و اروپایی استانبول را بررسی می‌نماییم.جذابیت های این شهر باعث شده تا به بهترین مکان در ترکیه برای خرید خانه و زندگی تبدیل شود.جمعیت استانبول به تنهایی از 77 کشور جهان بیشتر است و از لحاظ وسعت نیز یکی از پهناورترین مناطق شهری دنیا به حساب می آید.

 

 

8 خیابان بینظیر استانبول

 

 

یک آمار جالب

 

بیش از 25 درصد تولید ناخالص داخلی ترکیه و تأمین حدود 10 درصد از نیروی کار این کشور، نشان دهنده اهمیت استانبول از لحاظ اقتصادی است

 

در ابتدا

 

شهر اصلی استانبول در ابتدا در بخش آسیایی یا قاضی کوی بوده است. در زمان روم و عثمانی، شهر گسترش یافت و به اروپا رسید.

در دوران روم و عثمانی استانبول قدیم مرکز شهر محسوب می‌شد. از طرف دیگر سنگ‌های دیوارهای اطراف قاضی کوی به آن بخش منتقل شده و در ساخت ساختمان‌های عمومی استفاده می‌شده است. به همین دلیل در بخش آسیایی بناهای باستانی زیادی ساخته نشده است.

بخش‌های اروپایی و آسیایی این شهر از طریق سه پل بسفر، محمد فاتح، سلطان سلیم یاووز به یکدیگر متصل می‌شود که برای رفت‌وآمد خود می‌توانید از اتوبوس، مترو، متروباس و کشتی استفاده کنید.بطور کلی قسمت آسیایی گسترده تر است

 

 

تفاوت قسمت آسیایی و اروپایی استانبول - upcargo

زیبایی شلوعی استانبول ترکیه

 

 

 

خیابان های مطرح بخش اروپایی مثل استقلال یا بغداد

 

معروف‌ترین خیابان بخش اروپایی، خیابان استقلال نام دارد که به میدان معروف تکسیم منتهی می‌شود.همچنین این خیابان مهم‌ترین قسمت فرهنگی و تاریخی بخش اروپایی به حساب می‌آید و بیشتر مراکز تاریخی در آن واقع شده‌اند. خیابان بغداد هم در بخش آسیایی از شهرت بالایی برخوردار است و از خیابان‌های مدرن استانبول به حساب می‌آید که بین قاضی کوی و بوستانسی قرار گرفته است. این خیابان با وجود رنگ و روی مدرنی که به خود گرفته، یکی از قدیمی‌ترین خیابان‌های شهر است.

 

 

بازار بزرگ استانبول

 

از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین بازارها در جهان، بازار بزرگ استانبول است. در کنار فروشگاه‌ها و مراکز خریدی که در ترکیه ساخته شده این بازار همچنان جزء پربازدیدترین مکان‌های دیدنی استانبول است

 

جاذبه های دو قسمت 

هر دو قسمت دارای بنادر تفریحی هستند، بندر آتاکوی در بخش اروپایی و بندر کالامیس در بخش آسیایی قرار گرفته است و  بزودی دومین بندر تفریحی در ناحیه پندیک بخش آسیایی افتتاح می‌شود.در هر دو بخش آسیایی و اروپایی فرودگاه وجود دارد.بیشتر ترک نشینان اصیل در بخش اسیایی هستند در بخش اروپایی ترکها زیاد هستند ولی یابانجی های(خارجی) زیادی نیز زندگی میکنند.اولین مسجدی که در استانبول ساخته شد مسجد عرب استانبول بوده که در منطقه کاراکوی بخش اروپایی در سال ۷۱۷ ساخته شده است.
اولین شهرک ترکی در استانبول، حصار آنادولو است که در بخش آسیایی قرار دارد.

 

معرفی یک مسجد در بخش اروپایی

 

 

هدف از ساخت این مسجد این بوده که معماری عثمانی را به رخ معماران رومی که ایاصوفیه را ساخته‌اند بکشانند. به همین دلیل این مسجد را دقیقا روبروی ایاصوفیه ساخته‌اند.

به دلیل رایگان بودن بازدید از این مسجد همیشه گردشگران زیادی برای رفتن به آنجا صف کشیده‌اند. در زمان اقامه نماز ورود بازدیدکنندگان ممنوع است.

 

اسم آن مسجد سلطان احمد میباشد

 

مقایسه دو قسمت

بخش اروپایی استانبول به دلیل داشتن سفارت‌خانه‌ها، مراکز دولتی و گردشگری مشهور است. اما اگر به دنبال آرامش و سکوت بیشتر هستید، شاید بخش آسیایی برایتان مناسب‌تر باشد

جاذبه های تاریخی بخش اروپایی بیشتر است و همین نیز باعث شده تا ساخت و ساز هتل ها و مراکز خرید و رفاهی در بخش اروپایی بیشتر باشد.

بیشتر خانواده‌های قدیمی و اصیل استانبولی بخش آسیایی را برای زندگی انتخاب کرده‌اند. محله‌های آسیایی بومی‌تر هستند و اغلب می‌توانید زندگی استانبولی را در آنجا پیدا کنید. بخش اروپایی بیشتر مورد استقبال خارجی‌ها و گردشگران قرار گرفته است.

 

مراکز ورزشی و استادیوم ها بیشتر در بخش اروپایی هستند، بخش آسیایی ورزشگاه شکری سراج اوغلو را دارد که بازی های اختصاصی فنرباغچه در آن انجام می شود.

 

 

 

دانشگاه مرمر تنها دانشگاه جهان به حساب می‌آید که بر روی هر دو قاره آسیا و اروپا واقع شده است، ساختمان مرکزی آن در بخش آسیایی قرار دارد.

 

 

منطقه گالاتا به عنوان مهم‌ترین بخش منطقه بی اوغلو، طرفداران زیادی دارد.

 

 

 

بطور کلی

 

قسمت اروپایی شهر پر هیاهو تر و شلوغ تر است ولی در عین حال امکانات و هتل های بیشتری دارد، با توجه به این موضوع بهتر می توانید برای سفر به این شهر تصمیم بگیرید.قسمت اروپایی به دلیل سبک زندگی متفاوت و محله‌های لوکس، محبوب‌ترین قسمت شهر برای خرید خانه است.

 

 

تهیه و تنظیم:سمیه احمدی تیم نویسندگان آپ کارگو

 

admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *