موضوعات

سربازی در ترکیه برای ایرانیان

سرباز آپ کارگو

 

 

 

مقدمه

خدمت سربازی در کشور ترکیه یک دوره اجباری است که اشخاص ذکور بالای 21 سال مشمول آن می‌شوند. مدت این دوره در اصل 12 ماهه است اما برای افراد دارای تحصیلات دانشگاهی این مدت زمان نصف میشود و به 6 ماه کاهش پیدا می‌کند.

 

 

سن سربازی در ترکیه

بر اساس قانون درج شده مورخه ۲۲ فوریه ی سال ۲۰۱۴ در آگهی روزنامه رسمی دولت، سن سربازی در ترکیه ۲۱ سالگی می‌باشد. بنابراین اگر شخصی در ۲۰ سالگی وارد خاک ترکیه شده باشد و در ۳۰ سالگی شهروندی ترکیه را دریافت نماید نیز تابع قانون سربازی خواهد شد.

 

مدت خدمت سربازی در ترکیه به 6 ماه کاهش  upcargo

قانون جالب سربازی ترکیه

 

معافیت

افراد 25 سال به بالا می‌توانند با پرداخت 15 هزار لیر از انجام 12 ماه خدمت سربازی معاف شوند، البته باید یک دوره آموزشی 25 روزه را بگذرانند.

خرید خدمت سربازی در ترکیه اولین بار در سال 1987 در دوره تورغوت اوزال اجرا و حدود 19 هزار نفر از این امکان بهره بردند. این قانون، امسال برای بار ششم تصویب و اجرا می‌شود.

اولین ارتش منظم ترکیه سال 1826 در دوره دولت عثمانی تشکیل و اجرای قانون خدمت سربازی اجباری 18 ماهه در تاریخ می 1914 آغاز شد.

 

 

سربازی برای اتباع خارجی در ترکیه

از سوالاتی که ذهن متقاضیان اخذ اقامت کشور ترکیه را به خود مشغول کرده است، چگونگی قانون خدمت سربازی برای آن‌ها است. طبق ماده 2 قانون 1111 نظام وظیفه عمومی کشور ترکیه، خدمت سربازی برای اتباع خارجی و همچنین پناهندگانی که شهروندی این کشور را اخذ می‌کنند بر حسب سن آن‌ها مشخص می‌شود.

بر اساس قانون ذکر شده اشخاصی که دارای ملیتی غیر ترکیه‌ای باشند و پس از سن 22 سالگی اقدام به اخذ شهروندی ترکیه کرده باشند، باید درصدد اثبات اتمام خدمت سربازی در کشور اصلی خود بر بیایند. در غیر این‌ صورت باید در ترکیه خدمت سربازی خود را انجام دهند.

اشخاص با سن کم‌تر از 21 سال که شهروندی ترکیه را اخذ کرده‌اند می‌توانند خدمت سربازی خود را در این کشور به مدت دو سال به تاخیر بیاندازند. حتی اگر شخصی در سن 20 سالگی وارد خاک ترکیه شده باشد و شهروندی ترکیه را در 30 سالگی اخذ کند مشمول اعزام به خدمت سربازی در این کشور خواهد بود.

 

خرید خدمت سربازی در ترکیه

در ترکیه قانونی به نام خرید خدمت سربازی وجود دارد که آن هم به این صورت است که بنا به صلاح‌دید ستاد کل نیروهای مسلح ترکیه در صورتی که سن مشمول بالای 22 سال باشد می‌تواند با پرداخت مبلغی معادل 37 هزار لیر ترکیه به دولت این کشور از اعزام به خدمت سربازی معاف شود.

به صورت کلی تمامی شهروندان مرد دارای سن بیش‌تر از 18 سال که مقیم خاک ترکیه هستند می‌توانند از طرح خرید خدمت سربازی که در مقاطع زمانی مختلفی از جانب دولت این کشور ارائه می‌شود استفاده کنند. همچنین شهروندانی که دارای تابعیت دیگری غیر از ترکیه باشند می‌توانند خدمت سربازی را با ارز خارجی انجام دهند.

 

چه کسانی از انجام خدمت سربازی در ترکیه معاف میشوند؟

 

در صورتی که متقاضی اخذ شهروندی ترکیه اصلیتی از یکی از کشورهای ترک زبان نظیر آذربایجان، ترکمنستان، ازبکستان و قزاقستان داشته باشد، در صورتی که مدرکی دال بر انجام خدمت سربازی در کشور اصلی خود ارائه کند، از انجام خدمت سربازی در کشور ترکیه معاف خواهد شد.

طبق قوانین نظام وظیفه ترکیه افرادی که بیماری‌های مزمن مبتلا هستند می‌توانند خدمت سربازی خود را تا زمان بهبودی به تعویق بیاندازند. همچنین افرادی که به حکم قضایی محکوم هستند خدمت سربازیشان تا پایان دوران محکومیت به تعویق خواهد افتاد.

افراد محصل در مقطع دبیرستان تا 22 سالگی، محصل در مقطع کاردانی تا 25 سالگی، محصل در مقطع لیسانس تا 28 سالگی و مقاطع تحصیلات تکمیلی و ورزشکاران حرفه‌ای تا سن 35 سالگی مشمول معافیت تحصیلی خواهند بود.

شهروندان ترک که دارای تابعیت دو یا چند گانه باشند می‌توانند از خرید خدمت سربازی با ارز خارجی بهره‌مند شوند.

 

 

 

در صورتی که خودتان یا فرزندتان مشمول خدمت سربازی در این کشور هستید و قصد خرید ملک در ترکیه را دارید پیشنهاد می‌شود که با کارشناسان آپ کارگو در این زمینه مشورت کنید

 

تهیه و جمع آوری:سمیه احمدی تیم نویسندگان آپ کارگو

 

 

admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *