موضوعات

اقامت دایم ترکیه از طریق پناهندگی

آپ کارگو پناهندگی

 

مقدمه

در کشور ترکیه مصاحبه مربوط به تعیین پناهندگی به وسیله کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان بر طبق اختیارات و تعهدات تبیین شده و با هماهنگی و به موازات مراحلی که به وسیله دولت ترکیه تبیین شده، اجرا می‌شود

 

پناهنده های سوری

در حال حاضر ترکیه میزبان تعداد زیادی از پناهندگان کشورهای مختلف می باشد که بیش از سه میلیون آنها را پناهنده های سوری تشکیل می دهد. جمهوری ترکیه یکی از طرفین کنوانسیون پناهندگی ۱۹۵۱ و پروتکل ۱۹۶۷ است و محدودیت جغرافیایی کنوانسیون ۱۹۵۱ ژنو را حفظ می کند. بنابراین اسکان مجدد در یک کشور ثالث را به عنوان مطلوب‌ترین راه حل پایدار برای پناهندگان غیر اروپایی که به این کشور مراجعه می‌کنند، در پیش گرفته است.

 

قانون بیگانگان و حمایت بین المللی

 

در آوریل ۲۰۱۳ ترکیه برای ایجاد یک سیستم موثر پناهندگی ملی مطابق با استانداردهای بین‌المللی اصلاحات قانونی و نهادی را انجام داده است. نخستین قانون پناهندگی قانون خارجی ها و حمایت های بین المللی توسط مجلس در آوریل ۲۰۱۳ تصویب شد. اولین قانون پناهندگی ترکیه یعنی قانون بیگانگان و حمایت بین المللی در سال ۲۰۱۴ لازم الاجرا شد و چهارچوبی قانونی برای حمایت از پناهجویان و پناهندگان در کشور ترکیه را ایجاد کرد. این قانون ستون‌های اصلی سیستم ملی پناهندگی را تشکیل می دهد. قانون خارجی ها و حمایت های بین المللی همچنین اولین آژانس مهاجرت ترکیه موسوم به اداره کل مدیریت مهاجرت را تاسیس نمود که هم اکنون بر اجرا و هماهنگی سیاست های پناهندگی و مهاجرت در ترکیه نظارت دارد.

روزهاي بي اميد پناهندگي در تركيه - upcargo

ترکیه و پناهندگی در آن

بیشتر درباره پناهندگی در ترکیه

پناه ‌جویانی که قبلا به وسیله کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل ثبت نام نموده و به شهر اقماری مرجوع گشته ‌اند. در نامه ارجاعی صادره به وسیله کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل آمده است که برای درخواست پناهندگی و حمایت‌ بین ‌المللی باید به اداره مدیریت مهاجرت استان مراجعه شود. فعالیت ‌های حمایتی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل و شرکای آن از قبیل ارائه خدمات مربوط به مشاوره به پناهندگان و پناهجویان در کشور ترکیه ادامه خواهد یافت. این کمیساریا با پناهجویان در تماس خواهد بود. بعد از جلب رضایت از آنان، به اطلاعات ارائه شده از سوی ایشان دسترسی می ‌یابد

اقامت دائم ترکیه از طریق پناهندگی

با توجه به این که اقامت دائمی در بعضی از شهرهای ترکیه غیرمجاز می‌ باشد. لذا اگر متقاضی درخواست خود را در یکی از استان‌های غیر مجاز ارائه نماید. پرونده وی به یکی از استان ‌هایی که در آنجا اقامت بلند مدت امکان ‌پذیر می ‌باشد ارجاع خواهد شد. لازم به ذکر است که کلیه دفاتر حمایتی اداره مهاجرت کشور ترکیه در قبال نیازهای حمایتی پناهجویان و آسیب‌های احتمالی مسئولیت دارند. جهت اطلاع از شرایط کار در ترکیه مقاله مشخص شده را از سایت مرجع ما مطالعه بفرمائید.

بنابراین چنانچه متقاضی نیازهای خاصی دارد باید فرد مصاحبه‌ کننده در اداره مدیریت مهاجرت استان را به طور کامل مطلع سازد. سپس در طی ارزیابی که اداره مذکور در رابطه با پرونده متقاضی انجام می ‌دهد. خواسته متقاضی بر حسب نیازهای اولویت‌بندی خواهد گردید.

 

 

به پایان رسیدن

از تاریخ ۱۰ سپتامبر سال ۲۰۱۸ ثبت نام و تعیین وضعیت پناهندگی در کشور ترکیه توسط کمیساریای عالی سازمان ملل متحد پناهندگان به پایان رسید.

اداره کل مدیریت مهاجرت (DGMM) به عنوان یک نهاد ملی و با برخورداری از قوانین حمایت بین المللی از اتباع خارجی، مسئولیت ثبت نام و بررسی پرونده های تحت حمایت بین المللی را بر عهده خواهد داشت. کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در طی مدت شکل گیری این روند، اداره مهاجرت را درتمام مراحل ثبت نام متقاضیان برای حمایت بین المللی و روند مراجعه ایشان، پشتیبانی خواهد کرد.

 

در کشور ترکیه چندین نوع پناهنده وجود دارد:

پناهنده از کشورهای اروپایی که به دلایل ذکر شده نمی تواند به کشور خود بازگردد.

آن دسته از افرادی که به علت ترس از محاکمه امکان برگشت به کشور خود را ندارند و به صورت موقت در ترکیه مقیم می شوند، تا پس از آن به کشور سومی منتقل گردند.

 

حفاظت جانبی

آن دسته از افرادی که نمی توانند در ترکیه پناهنده شوند و یا به صورت کلی هیچ یک از شرایط پناهندگی را ندارند. در این صورت ترکیه از آنها به صورت موقت حفاظت جانبی به عمل می آورد. حفاظت جانبی در صورتی انجام می‌شود که فرد در صورت بازگشت به کشورش به مجازات اعدام محکوم گردد و یا مجازات هایی مثل شکنجه و اعمال غیر انسانی در مورد وی اعمال گردد.

شایان ذکر است آن دسته از افرادی که به علت ارتکاب جرم در کشور خود قصد اخذ پناهندگی ترکیه را داشته باشند مجاز به اقامت پناهندگی در ترکیه نخواهند شد و به کشور خود بازگردانده می‌شوند. اگر شخص جرمی را در خود ترکیه نیز انجام داده باشد و قصد پناهندگی به ترکیه را به منظور فرار از مجازات آن جرم داشته باشد درخواست وی مورد قبول واقع نمی گردد.

 

مقر در آنکارا

دفتر اصلی‌ کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در آنکارا واقع شده است.
آدرس: Tiflis Cad. 552. Sok. No:3 Sancak Mah. 06550 Ankara

 

کنوانسیون ژنو

ترکیه یکی از کشورهای اصلی عضو کنوانسیون ژنو در سال ۱۹۵۱ می‌باشد که در طی سالهای اخیر با وضع قوانین مهاجرتی در حال نزدیک تر شدن به استانداردهای بین المللی پناهندگی می باشد. ولی علیرغم عضویت این کشور در کنوانسیون ژنو، هر شخصی را به عنوان پناهنده نمی پذیرد.

 

تهیه و جمع آوری:تیم آپ کارگو

admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *